15 lutego 2014 w siedzibie warszawskiej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej odbędzie się konferencja World Information Architecture Day. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie "Architektura informacji w służbie poprawy jakości życia".
World IA Day to cykliczna darmowa impreza organizowana pod auspicjami Information Architecture Institute. Ideą wydarzenia jest edukowanie i integracja środowiska architektów informacji, specjalistów user experience i HCI.
Pierwsza konferencja z tego cyklu odbyła się w Polsce w zeszłym roku. Tym razem modyfikacji ulegnie formuła wydarzenia, które zawierać będzie nie tylko wykłady, ale też warsztaty. W tym roku konferencja odbędzie się tego samego dnia w 24 miastach z 14 krajów na 6 kontynentach. Organizatorem warszawskiej edycji jest firma Uselab.
Rejestracja na World IA Day Warsaw 2014 odbędzie się w trzech etapach, których dokładne daty wraz z listą prelegentów i prowadzących warsztaty, podane zostaną na stronie www.worldiaday.pl.
Uwaga, konkurs!
Już teraz na na blogu konkurs, w którym można wygrać wstęp na imprezę. (W zeszłym roku zainteresowanie konferencją było tak duże, że wszystkie wejściówki rozeszły się w ciągu 90 minut od rozpoczęcia rejestracji!)
Co trzeba zrobić? Zabawić się w futurologa i napisać w komentarzu do tego wpisu, jak technologia zmieni na lepsze nasze życie w roku 2025? - czyli już za 11 lat. Pięć osób, które do 23:59 11 lutego napiszą najciekawsze odpowiedzi, otrzyma wejściówki (wybierze Wysoka Komisja 🙂 ).
Dla inspiracji/kalibracji perspektywy: co działo się w świecie technologii 11 lat temu, czyli w 2003 roku? Wschodzącymi, „gorącymi” technologiami były wtedy łącza broadband, WIFI, protokół RSS, nowym i najlepiej sprzedającym się telefonem była Nokia 1100, Google kupiło Bloggera, a Apple wystartowało ze sklepem iTunes!
The Winners
Konkurs zamknięty - wejściówki wygrali: Kasia O., Magdalena Peplińska, Michał Szewczyk, Damian i Rafał!
jupi!!!
Super! Dziękuje.
Powiedz co teraz?
Dziś o 20 są zapisy na warsztaty
Hmm.. nowa technologia zastąpi mi to co zabiera mi dużo czasu, czyli szukanie ciuchów w sklepach i w domu, gdzie gubią się w szafach 😉
Zamiast szafy, która zabiera dużo przestrzeni będzie drukarka. Za każdym razem, gdy kawa obudzi mnie, podejdę do tego magicznego urządzenia i KLIK – wydrukuje mi się ubiór dnia, dopasowany do pogody i innych warunków uwzględnionych w moim kalendarzu.
Oj, już nie mogę się doczekać i trochę zazdroszczę moim dzieciom, bo ja tyle godzin zmarnowałam na doborze, szukaniu etc. O! I zapomniałam! Nie będzie pralek, bo pod koniec dnia nasze ubranie powędruje do tego samego miejsca, czyli drukarki, która przez noc zrobi z nim porządek i podaruje mi nowe następnego ranka.
Proste.
Pa
Stawiam na eye-tracking rozbudowany do granic możliwości – systemy operacyjne i apki reagujące tylko i wyłącznie na ruch naszych gałek ocznych. Przesuwanie plików na pulpicie za pomocą oczu – proste. Kopiowanie i wklejanie dzięki mrugnięciom- oczywista sprawa. Pójdźmy dalej – sterowanie sprzętem domowym stanie się o wiele prostsze dzięki urządzeniom Google’a, które będą zainstalowane w co drugim gospodarstwie domowym – “Internet of things” stanie się czymś powszechnym i szeroko dostępnym.
A koniec końców i tak ludzkość zostanie wytępiona przez zbuntowane drony Amazona.
Ewidentnie wchodząca technologią która pomoże nam rozwiązać problemy życia codziennego jest to:
http://www.youtube.com/watch?v=djwahGRi5iE&utm_source=facebook
Ile nerwów kosztuje wszystkich czekanie aż keczup czy inne sosie wypłynie z pojemniczka do końca. Coś czuje ze do 2025 roku rozwiążemy większość problemów i zostaną nam właśnie takie “błahostki”. Ile to jest zaoszczędzonych minut życia które można spożytkować na konsumpcje pozostałych nowych technologi. Wreszcie bez problemy zużyjemy wszystkie środki czystości do końca i przestaniemy maltretować tubki pasty do zębów w poszukiwaniu resztek.
Dzieci będą się z nas śmiały i słuchały nas z niedowierzaniem że kiedyś keczup czy szampon “ładował” się na kanapkę lub rękę tak długo.
http://www.youtube.com/watch?v=N_vssdys8lk
(widzę analogie do świata komputerów i tego jak kiedyś strony się długo wgrywały a teraz szaleją jak keczup na filmie)
Pozostaje jeszcze kolejny problem do rozwiązania czyli przyzwyczajenie się do tego że keczup będzie spływał ekspresowo. Na szczęście i na to jest rozwiązanie:
http://www.youtube.com/watch?v=7is6r6zXFDc
i co dalej jak już keczup wypłynie z butelki, popłynie po ubraniu… pewnie wyląduje na podłodze która także będzie zabezpieczona przed brudem. Oby tylko wszystko w domu nie zostało tak zaimpregnowane bo ciężko będzie dogonić i złapać zgubiony keczup.
Jednakże czuje ze do 2025 roku problem keczupu będzie juz rozwiązany i to bez pomocy technologii mobilnych, bezprzowodowych czy specjalnych aplikacji. No chyba że mnie ktoś zaskoczy i wymyśli aplikacje do przyspieszania wypływania keczapu z butelki. Jeszcze 11 lat więc kto wie?
Są też inne propozycje:
http://www.youtube.com/watch?v=JcniyQYFU6M
Promocja!: Google Eye Lenses teraz gratis do każdego telefonu Nexus Skin wszczepianego pod skórę. Dostawa via dron w 5 min.
Przede wszystkim uwolnimy ręce i oczy, po to, żeby znowu rozejrzeć się dookoła, zamiast patrzyć ciągle w dół, na ekran. Informacje o naszym zdrowiu czy zużyciu zasobów indywidualnych (zakupy) i wspólnych (energia i zasoby naturalne) będą na bieżąco monitorowane po to, żebyśmy mogli podejmować lepsze długodystansowe decyzje, dzięki informacjom zwrotnym. Kradzieże, wypadki drogowe, zaginięcia i inne rzeczy związane z poruszaniem się w przestrzeni przestaną być problemem. Szereg problemów medycznych może zostać rozwiązanych: od wspomagania niepełnosprawności, przez monitorowanie stanu zdrowia, opiekę nad chorymi z Alzheimerem czy autyzmem. Technologie pomogą nam lepiej funkcjonować w świecie emocjonalno – społecznym przez trafną analizę relacji i emocji, dając podpowiedź o optymalnych rozwiązaniach. Będziemy bliżej świata realnego a z technologii wyciągniemy to co najlepsze, pozwalając zejść im tylko do funkcji medium, tak jak teraz papier. Z pewnością rozwiniemy sterowanie gestem albo indywidualnie programowanym kodem ( myśl + ruch
Jak technologia zmieni na lepsze nasze życie w roku 2025?
Wg. mnie technologia pozwoli “schowa się” w tło i pozwoli nam znów być ludźmi, ludźmi lepszymi dla siebie nawzajem. Technologia będzie również pomagać podejmować szybsze i lepsze decyzje, usunie barierę “information overwheming”.
to jest proste – oczywiscie sterowanie myslami